Ukształtowanie powierzchni
Półwysep Alaska oblewa od północy Ocean Lodowaty Północny i Morze Beauforta, od południa Ocean Spokojny, od zachodu Morze Beringa i Morze Czukockie. Od wschodu Alaska graniczy z Kanadą (Terytorium Jukon i Kolumbia Brytyjska). W części pd.-wschodniej (tzw. Panhandle) ukształtowanie typowo polodowcowe, brzegi mocno poszarpane, z fiordami.
Obszar Alaski poprzecinany jest łańcuchami gór. Są tu góry: Alaska, Aleuckie, Brooksa, Chugach, Kuskokwim, Richardsona, Św. Eliasza, Wrangla. Znajduje się tu nie tylko najwyższy szczyt kontynentu północnoamerykańskiego McKinley (6187 m n.p.m.), ale i 11 dalszych szczytów wyższych od Mount Whitney w Kalifornii (4418 m), która to góra była najwyższą w Stanach Zjednoczonych bez Alaski. Szesnaście szczytów przekracza 4200 metrów.
W części północnej pokrywa Alaskę równinna tundra na obszarach wiecznej zmarzliny, a w części południowo-wschodniej wysokie góry, pokryte licznymi i rozległymi lodowcami. Są to największe lodowce na całym kontynencie Ameryki. Jeden z nich powierzchnią swą przekracza nawet obszar najmniejszego stanu USA - Rhode Island (3144 km2).
Klimat
Klimat Alaski jest chłodny, o niskich średnich temperaturach rocznych. Najwyższą i najniższą temperaturę zanotowano w Fairbanks (+37,2 stopnia C i -54,4 stopnia C). Stan można podzielić na kilka stref klimatycznych. Na wybrzeżach południowych zima jest względnie łagodna, lato chłodne i wilgotne. W miarę posuwania się na północ słabnie wpływ klimatu oceanicznego (ciepłego prądu Kuro-siwo), więc zimy są tam ostrzejsze, a lata cieplejsze. Wreszcie na wybrzeżu północnym panuje klimat arktyczny z długą mroźną zimą i krótkim zimnym latem. Wnętrze Alaski ma klimat o cechach typowo kontynentalnych z względnie gorącym latem i bardzo mroźną zimą.
Flora i fauna
Niemal całą Alaskę (z wyjątkiem pasa tundry na północy) porastają lasy iglaste (świerk, jodła, cedr alaskański), a w dolnych partiach gór i w dolinach rzek również lasy liściaste (wiele odmian wierzby, brzozy, topoli, olchy, osiki). W lasach żyje wiele ptaków i zwierząt, m.in. około stu gatunków i podgatunków ssaków, a wśród nich: niedźwiedź szary, brunatny i czarny; łoś, jeleń, wilk, kujot, rosomak, lis, królik. Poza tym na terenie Alaski występują: baran górski, kozioł śnieżny, karibu, renifer, bóbr, wydra, a w morzach oblewających Alaskę mors, foka, wieloryb, wydra morska".
Alaska, Machowski Jacek,
PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO - WIEDZA POWSZECHNA
Warszawa, 1965. Wydanie I.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz