czwartek, 2 września 2010

Polacy na Alasce

Zupełnie przypadkiem (szukając domu, w którym dziś nocujemy) natknęliśmy się na Polaków! Po chwili rozmowy po angielsku i fundamentalnym tutaj pytaniu "skąd jesteście?", usłyszeliśmy w odpowiedzi: "ja tez". Początkowo sądziliśmy, że chodzi o polskie korzenie, które tutaj ma chyba każda napotkana osoba (sic!) i o dziwo, i wbrew stereotypom wszyscy wiedza, gdzie leży Polska. Wracając, okazało się, ze dziewczyna pochodzi z Polski i mieszka tutaj od 10 lat. Zawołała swoja mamę, która przyjeżdża na lato. Mama mieszka w Zabrzu! Umówiliśmy się na jutro na kajakowanie wśród kry lodowcowej. To, co się tu dzieje nie mieści się w ramach niczego niższej rangi niż film przygodowy lub książka, w której bohater napotyka na swojej drodze przedziwne zbiegi okoliczności. Dziś śpimy w przyczepie z ogrzewaniem, własną toaleta, a nawet telewizorem z odtwarzaczem dvd, że lodówce nie wspomnę! Te popularne tutaj samochody RV (Recreation Vehicles) to istne domy na kółkach. Mając coś takiego można spędzić miesiąc i czuć się tak komfortowo, jak w domu! Tymczasem dobranoc, karaluchy pod poduchy.

4 komentarze:

wlad pisze...

Niezwykle ciekawe.
Przyponinam sobie dwie takie zaskakujące sytuacje.
Jedną z ARE (szwecja) drugą w dolomitach (na stoku - Włochy).
Zaczynamy rozmowę w języku angielskim i nagle z kąd jesteś, z polski.
Fantastyczne i częste. Pozdro

Anonimowy pisze...

Zazdroszcze wam ja zawsze chcialam jechać na Alaskę!

Takowa pisze...

Bardzo się cieszę, że natknęłam się na "żywą stronę", poszukując informacji o Alasce. Interesuję się tym regionem odkąd obejrzałam film "Into the wild". Ta strona jest skarbnicą wiedzy. Pozwala przenieść się tam nie wychodząc z domu.

Anonimowy pisze...

Mam dopiero 20 lat. Wiem, że przede mną całe życie, ale od pewnego czasu tym, co mnie przyprawia o zawroty głowy jest właśnie Alaska. Najcudowniejsze miejsce na Ziemi. Tam po prostu wszystko zasługuje na zatrzymanie się i poświęcenie uwagi. Piękne widoki, zwierzęta oraz bardzo ciepli, mimo skrajnie niskich temperatur ludzie... To wszystko doświadczyć możemy jedynie tam. Filmy ' Biały Kieł ', ' Śnieżne psy ' oraz oczywiście ' Wszystko za życie / Into The Wild ', owszem, ukazują nam piękno tego miejsca, ale tylko stawiając kroki samemu, możemy poczuć to, co czuje każdy szczęściaż, który miał szansę tam być.